KRİPTO PARA PİYASASI İLE HİSSE SENEDİ PİYASASI BİRLEŞTİREN ÖNCÜ BORSA: BITSCREENER

resim.jpg

Dünya ekonomisinin işleyişinde finans çok önemli bir yere sahiptir. Yatırımcılara, fon talep ve arz edenlere gerçek zamanlı ve doğru bilgiyi vermek finansal aktörlerin geleceklerini etkileyen doğru kararları almalarında oldukça etkilidir. Günümüzde finansal bilgi sağlayan kurumlar maalesef birçok eksik bilgi sağlamaktadırlar. Bilgi asimetriğine sebep olan bu durum da fon talep eden ile fon arz eden yatırımcılar arasında kar marjının adaletsizce ilerlemesine sebep olmaktadır. Finansal bilgi simetrik olmalı ki finansal aktörler doğru kararlar alabilsinler. Ancak bu günümüzde hiçte kolay değildir. Finansal aktörler bilgiyi mevcut bilgi sağlayan kurumlardan almaktalar ve bu kurumlar çoğu zaman yanlı bilgiler sunmaktadırlar.

2.jpg

Tek taraflı, yanlı ve düşük kaliteli bilgiler sunan medyanın da insanlar arasında oluşturduğu güvensizlik duygusu bilgi sağlayıcıların denetlenmesi sorununu da gündeme getirmektedir. 2016 yılında Amerika’da yapılan bir ankete göre (Gallup News) Amerikalıların sadece %32’sinin medyaya güvendiği tespit edilmiştir, 2015 yılında bu oran %40 imiş ve bir yıl içinde düşüşe geçmiştir. Ankette medyaya güvensizliğin en önemli sebebi olarak yanlı ve sahte haberler yapılması gösterilmektedir. Örneğin 2017 yılında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yasadışı hisse senedi temettülerine yönelik geniş kapsamlı bir soruşturma başlattı. Soruşturma konusu kısaca şu şekildeydi, özellikle 2011 ve 2014 yılları arasında bazı şirketlerin hisse senetleri hakkında taraflı yayınlanmış makalelerin ve haberlerin var olduğu ve yatırımcıların yanlış yatırımlara yönlendirildiğiydi.

resim 2.png

Sosyal platformların diğer bir sorunu da kazançlarını kullanıcılarıyla paylaşmak yerine hissedarları ile paylaşmalarıdır. Örneğin en büyük çevrimiçi forum olan bitcointalk dünyada toplam 2 milyon ücretsiz üye tarafından gönüllü olarak oluşturulan 30 milyondan fazla mesaja sahiptir ve gelirlerinin sadece çok küçük bir kısmını kullanıcılarla paylaşmaktadır. Benzer şekilde SeekingAlpha gibi bazı web siteler gelirlerinin küçük kısmını kullanıcıları ile paylaşsa da haksız kazanç paylaşımı halen bir sorundur.

Sosyal platformların diğer bir sorunu ise durgun mali bilgiler paylaşmalarıdır. Güncel finansal verilere kullanıcılar birden çok platformu ziyaret ederek ulaşabilmektedirler, bu da finansal aktörlerin zaman, para ve fırsat kayıplarına yol açmaktadır. Kullanıcıların tek bir platformda tüm finansal verileri alabildiği bir projeye ihtiyaçları vardır. Böyle bir platform kurulursa finansal karar vericiler doğru kararlar verebilirler ve kar elde edebilirler.

re.jpg

Yukarıda sıraladığımız birçok finansal veri paylaşımına ilişkin sorunlara çözümler sunan Bitscreener Projesi finansal aktörlerin imdadına yetişmiştir. Mevcut sistemlerden farklı olarak Bitscreener Platformu hem kripto verileri hem de hisse senetlerine ait bilgileri tek bir platformda sunmaktadır. Böylece yatırımcı tek bir platformda alım satım kararlarını etkileyecek her türlü bilgiye ulaşabilmekte ve hem zamandan hem de paradan kazanç sağlayacaklardır. Bitscreener Platformunda yer alan finansal bilgilerin hepsi yüksek kaliteli bilgilerdir ve önyargısız ve tarafsızdır. Ayrıca BitScreener, diğer platformlara kıyasla farklı özelliktedir örneğin Steemit çok amaçlı bir blog iken BitScreener finansal dünyanın belirli bir sorununu gidermeyi amaçlar. Benzer şekilde BitScreener platformu performans odaklı olduğu için ve kullanıcılarına ödüller dağıttığı için CoinMarketCap, Yahoo Finance, SeekingAlpha, Investopedia ve TradingView gibi diğer platformlardan da farklıdır.

maxresdefault.jpg

BitScreener platformu gerçek zamanlı ve anlık olarak 2000’den fazla kripto paranın ve 100.000’den fazla hisse senedinin fiyatı hakkında bilgi vermeyi planlamaktadır. BitScreener platformu teknik açıdan iki alt sisteme ayrılır. Bunlar; finansal alt sistem ile veri alt sistemidir. Finansal alt sistem finansal borsalardan alım satım verilerini toplayarak bu verileri işler ve görselleştirilmiş grafikler ve tablolar vb. ile kullanıcılarına sunar. Veri alt sistemi ise bir ödül karşılığında oluşturulan verilerden oluşan blokzincir tabanlı içerik alt sistemidir. Veri alt sistemi hem ücretli hem de ücretsiz hizmetler sağlar ve kullanıcılar ücretli hizmetleri BitScreener Token (BITX) karşılığında alabilirler. İçerik alt sistemi kullanıcıların bilgi oluşturma, inceleme gibi sosyalleştirilmiş etkinlikleri aracılığıyla BITX şeklinde tokenlar kazanmalarına yardımcı olur. Her iki alt sistemde birbiri ile etkileşim içinde çalışırlar. Finansal veri alt sistemi üç farklı birimi içerir. Bunlar veri toplayıcısı, veri işlemcisi ve bilgilendirme birimidir. Veri toplayıcının görevi açılış fiyatı, kapanış fiyatı, yüksek fiyat, düşük fiyat ve işlem gören hisse senedi hacmindeki alım satım verilerini çıkarmaktır.

maxresdefault (1).jpg

Kripto para birimleri için veri toplayıcı, verileri doğrudan Binance, Bittrex veya Poloniex gibi kripto para birimi dönüştürücülerinin topladığı açık piyasa işlemleri aracılığıyla alabilir. Borsalar için, veriler Bloomberg, Interactive Data Corporation veya MorningStar gibi finansal veri satıcıları aracılığıyla satın alınır. Bu veri satıcıları, dünya çapında neredeyse tüm hisse senetlerinin verilerini New York Menkul Kıymetler Borsası (NYSE), Şangay Menkul Kıymetler Borsası (SSE) ve Vietnam Menkul Kıymetler Borsası’nda (HOSE) listelenen bilgilerden elde ederler. Bunun yanı sıra BitScreener platformunun veri toplayıcıları medya haberleri ve Google, Twitter ve Reddit gibi sosyal ağlardan yapılan finans odaklı haberleri ve her türlü tartışma verisini toplayacaktır.

BitScreener’ın tokenı BITX’dir. BITX, veri sağlayıcıları ile veri talep edenler arasında değer transferi yapmakta kullanılan bir araçtır. BITX, miktar ve coğrafi konumdan bağımsız olarak blokzincirde daha hızlı, daha ucuz ve daha doğru bir şekilde işlem görmektedir.

sss.jpg

Bilindiği üzere hisse senedi piyasalarının başlangıcı 17. yüzyılın sonlarına uzanmaktadır. Söz konusu dönemde Londra’daki tüccarlar ve şirketler ticaret için ihtiyaç duydukları paraları toplamak için şirketlerin hisselerini değiştirmeye başlamışlar böylece fon toplamışlardır. 18. yüzyılın başlarında ise brokerlar, modern Londra Borsası’nın temelini oluşturan daha resmi bir borsa kurdular. Katılımcılar hisse senedi değişimini kayıt altında tutmaya başladılar. 1792 yılında ise New York Menkul Kıymetler Borsası Wall Street’te kuruldu. Londra borsası da Avrupa için önemli bir hisse senedi değişim borsası olarak kuruldu. Bu tarihten sonra Almanya, Fransa, Hollanda, İsveçre, Güney Amerika, Hong Kong, Japonya ve dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde borsalar kurulmaya başladı. Günümüzde borsalar küresel ekonominin temel göstergelerini sunmaktadırlar. Şirketler söz konusu borsalarda ilk halka arzlarını gerçekleştirerek fon toplamaktadırlar, aynı şekilde yatırımcılar bu şirketlere yatırım yapabilmektedirler hisse senetlerini alarak. 2017 yılı ortalarında dünya borsalarının büyüklüğü 76,3 trilyon dolara yükselmiştir. Bu büyüklüğün %34’ü ABD borsalarında, onu %6 ile Japonya borsası ve %6 ile İngiltere borsası izlemektedir. Günümüzde dünyada 60’dan fazla borsa bulunmaktadır.

Bunların 16 tanesinin piyasa değeri 1 trilyon doların üzerindedir. Görüldüğü üzere dünyadaki borsalar sermayenin yaklaşık %87’sini oluşturmaktadır. Devasa büyüklüğe sahip borsaların blokzincir üzerinde işleme tabi tutulmasını sağlayacak BitScreener platformunun ilerleyen yıllarda daha da büyük bir pazarı elinde bulunduracağını ve hızla büyüyeceğini tahmin ediyorum.

rat.jpg

2009 yılından beri piyasada işlem gören Bitcoin dijital bir varlık ve finansal araç haline gelmiştir. 2018 yılı itibarıyla Bitcoinin günlük işlem hacmi yaklaşık 5 milyar dolara ulaştı ve dolaşımdaki Bitcoinlerin toplam değeri 135,5 milyar doları buldu. Bitcoinden başka 2000’den fazla altcoin piyasada işlem görmekte ve bu coinlerin piyasa değeri 300 milyar doları bulmaktadır. Ama rakamlara baktığımızda blokzincir üzerindeki işlem hacimleri mevcut borsalardaki işlem hacimlerinin çok çok altındadır. Örneğin NASDAQ bir günde yaklaşık 1 trilyon dolarlık işlem hacmine sahiptir.

BitScreener platformu da mevcut borsalardaki işlem hacmini blokzincir üzerine çekebilmeyi amaçlamaktadır. BitScreener App ve Web 1,2 milyondan fazla tüccar ve yatırımcıya hizmet vermektedir. BitScreener App, Birleşik Krallık, Avustralya, Singapur, Kanada ve Vietnam dahil olmak üzere birçok ülkede en çok indirilen 500 en iyi finansal uygulamadan biri olarak yer almaktadır. İlerleyen süreçte BitScreener Platformuna olan talebin hızla artacağı beklenmektedir.

resim 1.png

Kısaca özetlemek gerekirse kriptoparalar hızla büyüyen bir finansal alandır. Hisse senetleri ile birlikte düşünüldüğünde kriptopara piyasasının veri işleme ve içerik oluşturma işlemleri işletmeler için yeni ve büyüleyici bir alan ve fırsat sunmaktadır. Kripto veri işlemede bir öncü olan BitScreener platformu küresel finansal veri dağıtımını yapmakta ve kripto para piyasası izleyicisi ile hisse senedi piyasası izleyicisini birleştirmeyi amaçlamaktadır. Platforma yatırım yapanların çok kısa süre içerisinde kazanacağını düşünmekteyim.

Token Satışı ve Dağıtımı

Ethereum akıllı sözleşmeleri ile belirlenen 450 milyon BITX tokenının dağıtılması planlanmaktadır.

token.jpg

Yol Haritası

resim 4.png

Proje Ekibi

takım.jpg

Faydalı Linkler

Websites: https://bitscreener.com/
Whitepaper: https://storage.googleapis.com/files.bitscreener.com/tokensale/BitScreener_Whitepaper.pdf
Telegram: https://t.me/bitscreener
Facebook: https://www.facebook.com/bitscreenercom
Twitter: https://twitter.com/bitscreener
Medium: https://medium.com/@BitScreener
BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3354336.0

BTT BOUNTY: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3353693.0

Author: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1252009
My Ether: 0xC88bec0352baf47f6f35fe56e76768911461750e

Did you like this?
Tip ico-Analist with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to ico-Analist

Scan to Donate Bitcoin to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to ico-Analist

Scan to Donate Bitcoin Cash to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to ico-Analist

Scan to Donate Ethereum to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to ico-Analist

Scan to Donate Litecoin to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to ico-Analist

Scan to Donate Monero to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to ico-Analist

Scan to Donate ZCash to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Genel, ico

One thought on “KRİPTO PARA PİYASASI İLE HİSSE SENEDİ PİYASASI BİRLEŞTİREN ÖNCÜ BORSA: BITSCREENER

  1. kripto para piyasası ile hisse senedi piyasasının tek platformda buluşması yatırımcı için oldukça büyük bir kolaylık olmuş, ben bu projenin tutacağına eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There is something wrong with the server