OYUN ENDÜSTRİSİNE DEVRİMSEL BİR PLATFORM GELİYOR: PLAYGAME

Hepimiz boş vakitlerimizi keyifli olarak geçirmek için bir takım hobiler edinmişizdir. Bazılarımız spor yaparken, bazılarımız bahçe ile uğraşarak, kitap okuyarak, sinemaya giderek vaktimizi değerlendiriyoruz. Ama dünya üzerinde yüz milyonlar kişinin bir başka hobisi var. Bu da oyun oynamak değil mi? Günden güne gelişen dünyamızda her gün yeni bir şey bulunuyor. Bu bulunanların hepsi insan içindir. Bulaşık makinesinden ampule kadar her icat zaten insanın hayatını kolaylaştırmak içindir. İnsanın her alanda rahat etmesini sağlamaya çalışan bu icatlar görevini aslında yapıyorlar gibi. Ama bir şey eksik, eksik olan şey de zevk almamızı ve eğlenmemizi sağlayan icatlar da lazım değil midir? Her şey insan için sonuçta. Aslında bunun içinde işte çeşitli oyunlar geliştirildi. Çeşitli masa oyunlarından tutun da bilgisayar oyunlarına kadar her oyun yine insan içindir.

Ben bilgisayar oyunlarını sadece çocukların oynadığını düşünürdüm ve oyun oynayan yetişkinleri de eskiden oynayamadıklarının kısa zamanlı telafisi ya da içlerindeki çocuğun ortaya çıkması gibi kelimelerle ifade etmeye çalışırdım. Ama yeğenim sayesinden birkaç oyununa ortak oldum ve beraber okul arkadaşlarına karşı oynadık ve kelimenin tam anlamıyla kopamadık bilgisayar başından. Sonra da dünya üzerinde bunun bir sektör olduğunu, insanların çoğu zaman iş çıkışı arkadaş grupları ile boş zamanlarını bilgisayar karşısında oyun oynayarak geçirdiklerini gözlemledim. Hatta bu oyunların olimpiyatlarının olduğunu, katılımcıların kampa girip hocalar eşliğinde hazırlık yaptıklarını haberlerden izleyince çok şaşırdım.

Ben bugün bilgisayar oyunlarının üzerinde duracağım. Bu konunun üzerinde çeşitli söylentiler vardır. Örneğin çok bilgisayar oynarsanız gözünüz bozulur diye ya da televizyon yakından izlemek gözünüzü bozar gibi söylentiler. Fakat yapılan bir araştırmada bilgisayar oynamanın ya da bilgisayarla uğraşmanın göze herhangi bir zararı olmadığı sadece günlük 8 saati aşan kullanımlarda göz yorgunluğu adı verilen bir belirtinin ortaya çıktığı ama onunda bir ilaçla rahat bir şekilde tedavi edilebileceği ortaya çıkmıştır. Yine başka bir araştırmada televizyonu yakından izlemenin gözü bozmadığı gözü bozuk önceden olanların göremedikleri için televizyonu yakından izlediği ortaya çıkmıştır.

Ayrıca istatistikler incelendiğinde dünya üzerinde oyun endüstrisinin hali hazırda 109 milyar dolarlık bir pazarının olduğunu ve 2020 yılına kadar da $ 128 Milyar dolara ulaşmasının beklendiğini gördüm. Ama bu kadar büyük bir pazarda da birçok problem bulunmaktadır.

Geçmişte ilk olarak geliştirici şirketler tarafından oyunlar paralı olarak ortaya çıkmış ve satıldıkça direk kazanç yoluna gidilmiştir. Birkaç yıl sonra bazı oyunlar ücretsiz olarak piyasaya sürülüp reklam, sponsorluk ve oyun içi satın alımlarla para kazanılma yoluna gidilmiştir. Şimdi günümüzde ise oyunculara para verilerek para kazanmanın yolu ortaya çıkmıştır. Bu süreçte özellikle App Store ve Google Play gibi dijital dağıtım platformlarının ortaya çıkmasının sonucunda oyunlar daha fazla popüler olmuşlardır. Bu platformlara giriş kolaylığının olması oyun geliştiricilerin elektronik sanatlar gibi geleneksel büyük oyun yayıncılarını atlamasına izin vermiştir.

Özellikle F2P oyunları için çok fazla yatırım yapıldı ve böylece büyük oyun stüdyoları tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Hem platform sağlayıcıları hem de geliştiricilerin kar marjlarını azaltan yüksek komisyonlar mevcut pazarı daha da olumsuz hale getirmiştir.  Oyun geliştiricilerde başta şeffaflığın olmayışı, karsız ödemeler ve dağıtımından, ayrıca her gün yayınlanan binlerce oyunla da aşırı yoğun bir hale de gelmesinden şikâyetçilerdir.