VERİLERİN İŞLENMESİ VE TRANSFERİNDE GÜVENİN ADRESİ : DATAREUM

29543080_408993029560580_4316417114575291718_n.jpg

Son zamanlarda tüm dünyada sıkça tartışılan konudur kişisel verilerin saklanması ve işlenerek satışa sunulması. Peki nedir kişisel veri? Kişisel veriler kimlik bilgilerimizi (yaş, cinsiyet, uyruk vb.) içeren bilgiler olabileceği gibi günlük davranışlarımızı ve tüketim alışkanlıklarımızı içeren ekonomik değere sahip bilgiler de olabilir. Her ne kadar ekonomik değeri olan bu verileri kendimiz üretsek de verileri işleyip, depolayan ve pazarlayanlar bizler olamıyoruz.

Aslında ürettiğimiz her veri değerli değildir, özellikli verilerin tespit edilmesi ve değerinin belirlenmesi ise düşündüğümüz kadar kolay değildir. Araştırmacılar 2013 yılında özellikli verilere yapılan yatırımın getirisinin (ROI) dolar başına 50 sentten üç beş yıl içinde dolar başına 3,50 dolara çıkacağı beklentisi içindeydi. Hatta McKinsey bir araştırmasında veri analizinin iyi yapılması durumunda yatırımın getirisinin (ROI) % 10-20 oranında artırabileceğini öngörüyorlardı. Örneğin Microsoft 2016 yılında 26,2 milyar dolara Linkedın’i satın aldığında, Linkedın’in aylık 100 milyon aktif kullanıcısı ve bu kullanıcıların milyonlarca özellikli kişisel verileri vardı. Bu özellikli verileri işleyen Microsoft basit bir hesaplama ile aylık aktif kullanıcı başına 260 $’lık kar elde eden bir şirkete yatırım yapmış oldu.

Kişisel verilerin kişilerin bilgisi olmadan toplandığı ve özellikle pazarlama stratejilerini bu verilere göre tasarlamak isteyen şirketlere satıldığı günümüzde verilerin depolanması ve işlenmesi konusu oldukça önem arz etmektedir. 2014 yılında ABD Federal Ticaret Komisyon raporunda “veri broker”lerini tüketicilerin bilgisi olmadan her türlü tüketici bilgisini toplayan ve paylaşan şirketler olarak tanımlamıştır.

Dünyada Axciom, Equifax ve Experian gibi dev şirketlerin tekelinde bulunan veri brokerlığı pazarının 200 milyar dolar büyüklüğe sahip olduğu tahmin edilmektedir. Devasa büyüklükteki bu pazarın Equifax şirketine 2016 yılında 3,1 milyar dolar kazandırdığı söyleniyor. Ve önümüzdeki yıllarda bu pazarın hızla büyümesi bekleniyor.

29595069_409778269482056_5470205320117627971_n.jpg

Pew şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre kişisel verilerini paylaşanların %81’inin internet üzerinden yapılan paylaşımlara hiç güvenmedikleri yönündedir. Verilerimizi gizlice toplayan ve pazarlayan veri simsarlarından korunmamız amacıyla geliştirilen Datareum, bireylere kişisel verilerini doğrudan pazarlama imkanı tanıyan ve Ethereum alt yapısını kullanan bir uygulamadır. Güvenilir bir pazarda bireylerin doğrudan diledikleri kişisel verilerini pazarlamacılara, akademik araştırmacılara vb. taraflara güvenli bir şekilde transfer edebilecekleri ve tüm tarafları bir araya getiren bir uygulamadır.

Datareum’un platformu yüksek kaliteli veriler için bir pazar yeri özelliği ile veri üreticilerine verilerinin kontrolünü kendi ellerinde bulundurma hakkı vermektedir. Veri üreticileri verilerinin her satışından ve uygulamada yer alan anketlerden DTN (Datareum platformunun tüm işlemlerinde kullanılan token) kazanma fırsatı elde etmektedir. Bunun yanında veri sağlayıcılarına ise ihtiyaç duydukları verilere arada aracılar olmadan ve düşük maliyetlere erişme imkanı verilmektedir. Hatta veri sağlayıcılara topladıkları veri sonucunda elde ettikleri sonuçları Datareum uygulaması üzerinden pazarlama imkanı da vererek müşteri arama sorunlarına da çözüm getirmektedir. Daha fazla bilgi için internet sitesinihttps://www.datareum.net ziyaret edebilirsiniz.

29683966_411856652607551_9183086069844482301_n.png

Datareum ekosisteminin kullanıcılarına sunduğu en öneli hizmet güvenilir verileri bünyesinde barındırıp düşük kaliteli verileri eleme özelliğidir. Datareum uygulamasında öncelikle veri üreten her kullanıcıya verilerini güvenle saklayabilecekleri özel veri kasaları tahsis edilecek ve kullanıcılardan verilerini bu kasalara girmeleri istenecek. Ardından veri sağlayıcıları bu kasalara bağlanarak istedikleri verileri ücret karşılığında temin edebilecekler. Datareum uygulaması araştırmalarda kullanılması ve kar amacı gütmemesi kaydı ile bazı verilerin ücretsiz erişimine de izin verecektir.

Token Bilgileri ve ICO

Token satışı ve dağıtımı için daha detaylı bilgi isterseniz lütfen internet sayfasını https://www.datareum.net ya da teknik raporu https://www.datareum.net/whitepaper.pdf inceleyiniz.

30411829_413280872465129_5213624971997216768_n.jpg

resim7.png

Yol Haritası

29572506_409914552801761_3429894875323877517_n.jpg

Detareum Ekibi

Yenilikçi uygulamanın arkasındaki başarılı Detereum Ekibi ile ilgili daha detaylı bilgi için lütfen internet sayfasını https://www.datareum.net ya da teknik raporu https://www.datareum.net/whitepaper.pdf inceleyiniz.

resim10.png

Faydalı Linkler

Web sitesi: http://www.datareum.net/
Teknik Rapor: http://www.datareum.net/whitepaper.pdf
Twitter: https://twitter.com/datareum
Facebook: https://www.facebook.com/datareumdtn
Medium: https://medium.com/datareum
Telegram: https://t.me/datareum
Reddit: https://www.reddit.com/r/icocrypto/comments/86sthg/datareum_dtn_decentralized_marketplace_for_data/
Linkedin: https://www.linkedin.com/company/18522969/
Github: https://github.com/datareum/smartcontract
BTT ANN: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3189049
BTT Bounty: https://bitcointalk.org/index.php?topic=3115745

Author: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=1252009
My Ether: 0xC88bec0352baf47f6f35fe56e76768911461750e

Did you like this?
Tip ico-Analist with Cryptocurrency

Donate Bitcoin to ico-Analist

Scan to Donate Bitcoin to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some bitcoin:

Donate Bitcoin Cash to ico-Analist

Scan to Donate Bitcoin Cash to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send bitcoin:

Donate Ethereum to ico-Analist

Scan to Donate Ethereum to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Ether:

Donate Litecoin to ico-Analist

Scan to Donate Litecoin to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Litecoin:

Donate Monero to ico-Analist

Scan to Donate Monero to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some Monero:

Donate ZCash to ico-Analist

Scan to Donate ZCash to ico-Analist
Scan the QR code or copy the address below into your wallet to send some ZCash:
Ethereum, Genel, ico

13 thoughts on “VERİLERİN İŞLENMESİ VE TRANSFERİNDE GÜVENİN ADRESİ : DATAREUM

 1. Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Harika bir proje gibi gözüküyor ve gelecekte vaat ediyor. Takım ve yazara tebrikler…

 2. Mükemmel bir fikrin böyle bir projeye dönüşmesi harika olmuş. Gelecek vaat ediyor ve çok karlı bir yatırım diyebilirim. Yazı da çok açıklayıcı olmuş. Tebrikler takıma ve yazara..

  1. umarım faydalı olmuştur..çok sevindim yazımı beğendiğinize. insanlığın çok faydasına…ayrıca dediğim gibi çok harika bir fikir ve gelecek vaat eden bir proje. yatırımı da düşünün derim..

 3. çok açıklayıcı ve bilgilendirici bi yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Super bir yaklaşım. Takıma da tebrikler.. mutlaka karlı bir gelecek bekliyor bu projeyi. Tam yatırımlık..

 4. teşekkür ederim yazara. Merak ettiğim her sorunun cevabını buldum. Karlı ve mantıklı bir yatırım gibi duruyor. Geleceği ve kullanım alanı olan bir proje kesinlikle…

 5. Nice project. I have been reading and searching this project since last week. Great future waiting this project. I am going to invest soon.

  1. thank you very much for your comment. As you said its surprizingly very good idea and ICO..you can also invest..its very profitable..

 6. Un proyecto que va a resolver muchas problemas de los abogados especialmente. Gracias por pensar y aplicar.

 7. Harika bir proje gibi gözüküyor ve gelecekte vaat ediyor.
  Takım ve yazara tebrikler…
  Ellerinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş…

  1. yazıyı begendiğiniz için çok tesekkurler..Mükemmel bir fikrin böyle bir projeye dönüşmesi harika olmuş. çok karlı bir yatırım ve güzel bir gelecek bekliyor projeyi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

There is something wrong with the server